Pošta - Z POP3 na IMAP

Z More
Přejít na: navigace, hledání

Používali jste doteď POP3 server, ale trápilo Vás, že jste nemohli

  • pracovat se schránkou na dvou počítačích
  • sdílet některé složky s kolegy
  • přistoupit ke schránce z veřejného internetu
  • zjistit zbývající kapacitu schránky
  • změnit heslo ke schránce?

Pak je řešením přechod na IMAP server. Následující návod poradí, jak na to.


Můžete souběžně používat POP3 i IMAP pro přístup do stejné schránky, ale pamatujte, že POP3 přístup umí pracovat pouze se složkou nové pošty a že poštu po stažení na počítač ze složky na serveru smaže, pokud nenastavíte jinak.


Pokud ještě nemáte ve svém poštovním programu IMAP účet zřízen...
založte si IMAP účet podle návodu.
Vytvořte si složky na serveru
Obvyklým postupem si vytvořte složky, tentokrát ne v Místních složkách, ale přímo v IMAP účtu. Například klepněte pravým tlačítkem myši na název účtu a z kontextové nabídky zvolte Nová složka... Můžete vytvářet i do sebe vnořené složky. Pojmenujte si složky libovolně, pouze složky s názvem "Doručená pošta", "Odeslaná pošta", "Koncepty" a "SPAM" mají speciální postavení. S výjimkou posledně jmenovaného názvu mohou být názvy jiné v závislosti na jazykové verzi poštovního programu. Složka "SPAM" slouží k zahazování nevyžádané pošty. Znak "/" ve jménu je zakázan.
Nastavte si synchronizaci jednotlivých složek
V kontextové nabídce složky v MS Outlook Expressu zvolte z Nastavení synchronizace vhodnou volbu. U Doručené pošty postačí Pouze záhlaví, u ostatních složek můžete ponechat Nesynchronizovat.
Přesuňte poštu z místních složek na server
Otevřete si v místních složkách složku s poštou, kterou chcete přenést na IMAP server. Vyberte ze seznamu některé nebo všechny zprávy a myší je přetáhněte do nově vytvořených složek. Podle rychlosti připojení k serveru může tato operace trvat i několik minut. Připravte si tedy šálek dobré brazilské kávy a operaci přesunu opakujte pro všechny složky, jejichž maily chcete přesunout na server.
Vytvořte si IMAP připojení na dalším počítači, pokud chcete
Podobným postupem si můžete zřídit IMAP účet na dalších počítačích, jen složky už nemusíte zakládat. Pouze je sesynchronizujte ihned po vytvoření účtu. V MS Outlook Expressu můžete také vytvořený účet exportovat - v menu Nástroje / Účty... vyberte účet a klepněte na Exportovat... Soubor uložte, přeneste na další počítač a zde naimportujte v Menu Nástroje / Účty... / Importovat... a tím si ušetříte mnoho práce s opakovaným nastavováním všech údajů včetně nastavení synchronizace složek.
Pokud máte IMAP účet nakonfigurován na více počítačích a přídáte, přejmenujete nebo odeberete složku...
sesynchronizujte si složky na všech ostatních počítačích. V MS Outlook Expressu zvolte z kontextové nabídky účtu Složky serveru IMAP... a klepněte na Obnovit seznam.
Chcete změnit heslo, zjistit zbývající kapacitu nebo nasdílet složky jiným uživatelům?
Použijte webové rozhraní.