Pošta - Omezení
Poštovní systém (SMTP) má řadu technických omezení. Uživatelé by s nimi měli počítat a měli by umět správně reagovat na krajní situace, které při práci s elektronickou poštou mohou nastat. Následující řádky mohou pomoci při řešení problémů spojených s uvedenými omezeními.
Obsah
Obecné
Vznik zprávy
Sedíte u počítače a píšete doips. Uvedete adresáta (jméno@doména), shrnutí (věc, předmět) a vlastní text dopisu, případně přiložíte další soubory. Stisknete tlačítko Odeslat a tím zahájíte proces doručení této zprávy.
Zpráva však může vzniknout i jinak, např. si na webové stránce objednáte pravidelné informování o změnách v sortimentu nabízeného zboží či o aktualizaci jejich ceníku. Jakmile nastane uvedená situace, systém automaticky vytvoří zprávu a "stiskne tlačítko Odeslat".
Zahájení doručení
Jakmile je zpráva vytvořena a sestavena spolu s provozními informacemi (emailová adresa odesílatele, jméno počítače, kde byla zpráva sepsána, datum odeslání apod.), je předána tzv. SMTP serveru (ten se nastavuje v poštovním programu u příslušného poštovního účtu).
Tento SMTP server (jmenuje se tak podle protokolu, který používá pro komunikaci s počítačem odesílatele) zkontroluje správnost provozních informací, doplní své (svoje jméno, svůj čas přijetí zprávy k odeslání apod.) a vloží zprávu do fronty k odeslání.
V tu chvíli se počítač odesílatele odpojí a dál ho to nezajímá.
Proces doručování
SMTP server, který obdržel zprávu, kterou má doručit na cílovou adresu jméno@doména, určí cílový SMTP server v internetu, kterému zprávu hodlá předat. U každé domény je uvedena informace, který SMTP server spravuje tuto doménu a přebírá veškerou poštu adresovanou na @doména.
Zpravidla se uvádějí nejméně dva takové servery, pro případ, že by byl dočasně jeden z nich mimo provoz. Pokud se tedy nepodaří navázat spojení s primárním serverem, źkouší to odesílající SMTP server na další cíle. Pokud ani u těch neuspěje, zprávu vloží zpět do fronty a po čase to zkusí znovu.
Pokud se podaří odesílajícímu SMTP serveru navázat spojení s cílovým SMTP serverem, úplně stejným způsobem, jako to udělal počítač odesílatele, mu tuto zprávu předá. Cílový server opět přidá svoije provozní informace a zprávu zařadí do příslušné poštovní schránky adresáta.
Doručení přes prostředníka
Jak bylo uvedeno výše, někdy se stane, že zprávu není možné hned doručit na cílový server. V takovém případě se k doručení použije prostředník (sekundární SMTP server). Ten má jediný účel - převzít zprávu od cizích serverů, ponechat jí ve své frontě a ve vhodném okamžiku je předat svému nadřízenému (primárnímu) serveru.
Výhoda tohoto řešení je v tom, že se i z velkých internetových vzdáleností může doručit zpráva do blízkosti cílového serveru, i když ten je momentálně nedostupný, protože na větší vzdálenost se spojení navazuje hůře než na menší (větší pravděpodobnost ztráty spojení, přerušení spojení apod.).
Ukončení cesty
Jak již bylo uvedeno, jakmile zpráva dorazí na cílový server SMTP, ten jí uloží do složky doručené pošty poštovní přihrádky určené adresou jméno@doména a tím je putování zprávy internetem pozastaveno do chvíle, než si ji uživatel schránky vyzvedne a přečte (a zahodí, založí, předá nebo na ní odpoví).
Chyby
Jak zpráva putuje internetem, mohou nastat nejrůznější komplikace. Zde si uvedeme nejčastější z nich.
Systémové chyby
Systémová chyba nastane např. při špatné konfiguraci poštovního programu. Zkontrolujte si svoje nastavení. Tyto chyby je třeba napravit, bez nich není možné poštu používat.
Trvalé chyby
K trvalé chybě dojde např. pokud se pokusíte poslat zprávu na neexistující adresu. Pokud tuto chybu zjistí už SMTP server odesílatele, zprávu vůbec nepřijme a v poštovním programu se okamžite po pokusu o odeslání zobrazí chybová zpráva s odůvodněním, proč byla zpráva zamítnuta.
Častěji se ale stává, že SMTP server odesílatele chybu nezjistí (nezná platné adresy cizích domén), tedy zprávu přijme a zařadí do frony k odeslání. Teprve potom, při kontaktování cílkového serveru zjistí, že adresa není platná. V takovém případě pošle SMTP server novou zprávu zpět odesílateli s vyzvětlením, proč původní zprávu nedoručil. Zpoždění může být několik vteřin, ale i hodin.
Pokud dojde k takovémuto opožděnému oznámení a naneštěstí odesílatel chybně uvedl svoji adresu, není způsob jak chybovou zprávu odesílatli doručit.
Velikost
Jak už z anglického názvu systému pro elektronickou poštu (Simple Message Transfer Protocol) vyplývá, jedná se o protokol určující vzájemnou komunikaci mezi odesílajícím systémem.